Školní rok 2022/23 - Tajemství ohně


A co nás čeká příští školní rok? Prozkoumáme druhý přírodní živel, a to oheň. Po celý školní rok 2022/2023 nás bude tematicky všemi badatelskými dny provázet jako červená nit Tajemství ohně. Žáci se mohou těšit na způsoby získání či rozdělání ohně, zabrousíme do okolí nebezpečných sopek, čekají nás další ďábelské kódy, hrátky s čertem nebo se pokusíme odhalit tajemství kulového blesku. A protože pálí nejen oheň, seznámíme se i s obrannými mechanismy rostlinné a živočišné říše. Obrazné peklo na gymnáziu, které navštíví dva kamarádi Exo a Endo, procházku tajemnými úkazy souvisejícími s ohněm, završí.

Počet účastníků

Počet žáků jednotlivých BD je dán kapacitami laboratoří a pohybuje se v rozmezí 10 - 16 žáků podle aktuálního badatelského dne. Bližší informace o každé aktivitě získáte na adrese kancelar@gnb.cz

Termíny BD - vždy středa na GNB

21.9. Oheň, mám oheň

12.10 Peklo na gymnáziu

2.11. Jiskra naděje

23.11. Nebezpečná krása

14.12. Tajemství kulového blesku

11.1. Endo a Exo

8.2. Ďábelský kód

15.3. Hrátky s čertem

5.4. Kouzla s ohněm

10.5. Nechtějte mě rozohnit

Ve středu 21. září 2022 proběhl první badatelský den druhého ročníku přírodovědných setkání se žáky základních škol, který nesl název „Oheň, mám oheň!". Tyto akce pořádá Přírodovědné centrum Novobydžovsko pod vedením učitelů gymnázia. Letošním ústředním tématem bylo Tajemství ohně. Čím jiným tedy celý cyklus zahájit, než různými způsoby jak získat či rozdělat oheň.

Šikovní a komunikativní badatelé si nejprve formou brainstormingu uvědomili význam ohně pro člověka. Následně se seznámili s různými technikami jeho rozdělávání, založenými na optice, elektřině a mechanice. Po proškolení v oblasti první pomoci pak rozvíjeli své praktické dovednosti – vyzkoušeli si rozdělat oheň pomocí baterie, křesadla či luku. Ačkoliv nám nepříznivé počasí neumožnilo využít čočku nebo zrcadlo, díky doutnajícím vrtákům, jiskřícímu křesadlu či hořící ocelové vatě jsme mohli zvolat: „Oheň, mám oheň!“.

Ve středu 12. října 2022 proběhlo druhé setkání s mladými přírodovědci, které neslo název „Peklo na gymnáziu“. Žáci se nejprve seznámili s bezpečností práce v chemické laboratoři. Po proškolení a demonstračním pokusu se pustili do bádání. Pomocí ohně a jednoduchých chemikálií, které nalezneme v každé kuchyni, žáci pozorovali vylézající „červíky" z ohně. Co by bylo peklo bez prskavek nebo dýmu? Proto si badatelé připravili barevné prskavky, různě zabarvovali plamen, pohrávali si s dýmy. Snažili se vyzrát nad plameny a připravit nehořlavou „gymbankovku“. Chvíli se jim to dařilo, ale nakonec oheň pohltil „gymbankovku“ i s portrétem pana ředitele. Mladí přírodovědci se přesvědčili, že pokusy s ohněm jsou efektivní, ale musíme mít k tomuto živlu respekt a je třeba dodržovat pravidla bezpečnosti práce.

Třetí badatelský den, který se konal 2. listopadu 2022, proběhl v duchu hesla „Jiskra naděje“. Co zachrání zničené ekosystémy po záplavách nebo po požárech? Jiskrou a novou nadějí do budoucna jsou pro přirozenou vegetaci výtrusy, pylová zrna a semena. Studenti si během dvou hodin zahráli třeba na palynology a přitom hledali pod mikroskopy rozdílné přizpůsobení pylových zrn a jejich význam pro člověka. V další části si děti vyzkoušely, jak pracuje mykolog - pozorovaly různé druhy plísní, jejich výtrusy a také to, jak vypadá podhoubí těchto organismů. Na úplný závěr tohoto setkání se žáci dívali pod mikroskopem na nepohlavní rozmnožování, pučení kvasinek a seznámili se využitím těchto organismů v biotechnologických procesech.

Ve středu 14. prosince 2022 proběhlo poslední setkání mladých badatelů v tomto kalendářním roce na téma „Tajemství kulového blesku“. Žáci základních škol se nejprve seznámili s druhy výbojů nejen teoreticky, ale i prakticky s využitím demonstračních experimentů s jiskrovým výbojem. Viděli také ukázku působení elektrického pole velkého Van de Graafova generátoru na vlasy paní asistentky. Generátor vytváří napětí přibližně 1 000 000 V, ale proud pouze 6 mikroampér, takže nemůže nikomu ublížit. Dále se seznámili s teorií vzniku kulového blesku a jeho účinky. V druhé části bádání se učili pracovat s pájecí pistolí, sestrojili sami vysokonapěťový generátor o napětí 400 000 V a otestovali silný jiskrový výboj, kterým dokázali zapálit i suchou vatu.

Badatelský den „Endo a Exo“ v novém roce 2023 proběhl ve středu 11. ledna. Účastníci se nejprve stručně seznámili s teorií endotermických a exotermických dějů i s pokusy, které následně provedli. Všechny experimenty provázely dobře pozorovatelné změny: vývoj plynu, změna zabarvení, světelný efekt, kouř, apod. Následně žáci prováděli elektrolýzu vodného roztoku kuchyňské soli, psali pomocí vodiče elektrického proudu nebo hasili malý požár s pomocí oxidu uhličitého. Pro realizaci reakce, kterou využívají filmaři, když potřebují záblesky s dýmem, museli udělat nejprve přesný výpočet a poté reakci bezpečně provést, což se všem podařilo. Bylo to stylové rozloučení s laboratoří chemie před velkou rekonstrukcí.

Následující badatelské dny druhého pololetí byly mírně ovlivněny probíhající rekonstrukcí školy, kdy nebylo možné provádět experimenty v přírodovědných laboratořích. Setkání proto probíhala ve školních třídách, kde lektoři improvizovaně připravili pro žáky náhradní program.

Únorový „Ďábelský kód“, který se uskutečnil 8. února 2023, zaujal žáky různými typy transpozičních nebo zlomkových šifer, luštili QR kód nebo neviditelnou zprávu napsanou tajným inkoustem. Kryptovací disky vyrobené na školní 3D tiskárně jim rozšířily obzory z pohledu pořekadel a rčení s motivem ohně. Nejvíce však přírodovědci excelovali při hlavolamech se zápalkami, kterými toto po čertech zajímavé bádání skončilo.

Poslední dubnovou středu 26. 4. 2023 se konal badatelský den na téma „Kouzla s ohněm“. Žáci se seznámili s historií výroby sirek, bez nichž bychom se v chemii neobešli. Mladí badatelé si také zkusili vytvořit lampiónky z čajových sáčků. Pokusy se nám vydařily a lampióny se nám krásně vznášely učebnou. Po prozkoumání různých zabarvení plamene jsme rozšifrovali i tajné písmo. Malá kouzla se nám podařila také v provizorní třídní laboratoři.

Fyzikálně zaměřené „Hrátky s čertem“ proběhly 29. března 2023. Místo experimentů s elektronickou stavebnicí se žáci dověděli spoustu informací o tajemství ohně, resp. plazmy v různých formách. Poznali sílu blesku i jiných typů výbojů, seznámili se s vlastnostmi sluneční plazmy a slunečního větru, který způsobuje polární záře, prozkoumali konstrukci fúzního reaktoru TOKAMAK a ITER. V druhé části setkání se formou pracovních listů a s využitím internetu pustili do zkoumání principu obloukové lampy, sváření kovů, zapalovací svíčky v automobilech nebo Teslova transformátoru. Na závěr pak odhalili tajemství doutnavky a reklamních neonových trubic.

Ve středu 10. května 2023 proběhlo v tomto školním roce poslední setkání žáků okolních ZŠ v rámci letošního bádání na téma Tajemství ohně. Při biologické procházce s názvem „Nechtějte mě rozohnit“ se účastníci akce vypravili po stopách zajímavých rostlin a živočichů, jejichž život či název souvisí s tímto živlem – ohněm. V okolí Nového Bydžova jsme navštívili různé biotopy, cennější druhy jsme pozorovali u Chudonických písníků a v povodí Cidliny. Za zmínku stojí pozorování luňáka červeného, bohaté populace snědku chocholičnatého či krásně kvetoucí pryskyřník plamének v mokřadu písníku. Počasí nám přálo a účastníci odcházeli z akce spokojeni.

V příštím školním roce se mohou mladí přírodovědci těšit na prozkoumání dalšího živlu, čeká na ně odhalení Tajemství větru. Věříme, že setkání již proběhnou v nově rekonstruovaných přírodovědných laboratořích, ve kterých na žáky základních škol budou čekat nejmodernější experimentální soupravy a přístroje, pomocí kterých odhalí postupně všechna tajemství tohoto třetího přírodního elementu.